Hjem

Mahjong Danmark > Aktiviteter > EM og VM > Kvalifikation til EM og VM > OEMC 2007


Kvalifikation OEMC 2007

Nr.NavnDM 2006Århus 2006DM 2007Kbh. 2007Total
1Jeppe Stig Nielsen51413032
2Freddy Christiansen23-0629
3Brian Krog1990028
4Martin Wedel Jacobsen0091625
5Morten Andersen1500924
6Sune Korreman1106017
7Claes Schütt1-7816
8Henrik Krogh Nielsen271010
9Ronni Laursen-63-9
10Lars Therkelsen80008
11Sune Gjeding Thomsen-4015
12Helge Møller Pedersen41--5
13Thomas Kragh--404
14Lena Smith0--44
15Susanne Sig-0--0
Personer med fed skrift har tilmeldt sig kvalifikationen.
NB: Jacob Johannsen har trukket sig.

Der er fire kvalificerende turneringer:

  • DM i OC, April 2006 i København.
  • Århus Open, August 2006 i Århus.
  • DM i OC, Januar 2007 i Århus.
  • Copenhagen Open, April 2007 i København.
Bemærk at dette betyder at DM i både OC og Riichi alternerer mellem byerne.

For hver turnering uddeles point til alle spillere dvs. at nogen point kan risikere at "gå tabt" til udenlandske spillere eller andre der ikke kan eller vil deltage i EM. Pointene fordeles som følger:

Antallet af spillere ved turneringen deles med to. Dette antal point gives til nummer 1 ved turneringen. Nummer to får et point mindre, nummer tre to point mindre osv. ned til og med 1 point. Derudover tildeles følgende bonuspoint:

  • Nr.1 ved et DM : 7 point.
  • Nr.1 ved en Open og nr. 2 ved et DM: 4 point.
  • Nr.2 ved en Open: 2 point.
  • Nr.3 ved en af de fire turneringer: 1 point.

Hvis der således f.eks er 32 deltagere til DM 2006 vil der der bliver uddelt point som følger:
23 (16+7), 19 (15+4), 15 (14+1), 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Resultaterne for de fire turneringer summeres og dem med højest pointtal kvalificeres. Ved ligestilling vinder den der har opnået den højeste placering til en af de fire turneringer. Ved fortsat ligestilling vinder den der ligger højest på OC-ratinglisten umiddelbart efter den sidste af de fire turneringer.

Deadline for tilmelding til den danske EM-trup var 31. December 2006.

Held og Lykke!

Opdateret 2008-05-14
Tina Christensen