Hjem

Mahjong Danmark > Aktiviteter > EM og VM > Kvalifikation til EM og VM > Riichi-EM 2010


EM-kvalifikationen Riichi-EM 2010


Nr.NavnKbh. 2008Århus 2009 DM 2009Total
1Anders Labich -1000937.51937.5
2 Morten Andersen-75010001750
3Jesper Willemoes Hansen 833.3250T(541.7)1625
4Jeppe Stig Nielsen0375687.51062.5
5Henrik Krogh Nielsen-8750875
6Henrik Leth666.7-0666.7
7Kim Iversen00562.5562.5
8Lena Smith500-0500
9 Robert B. Jensen0-437.5437.5
10Tina Christensen333.30-333.3
11Freddy Christiansen166.7062.5229.2
12Sune G. Thomsen--187.5187.5
13 Tobias Olsen00125125
14Frank Rostved01250125
15Lars Therkelsen0000
Spillere med kursiv har tilmeldt sig kvalifikationen. Følgende turneringer er kvalificerende:
  • 2008 Copenhagen open, CPH
  • 2009 Riichi DM, CPH
  • 2009 Århus open, AAR

Til en turnering gives 1000 point til vinderen og 0 point til dem der ender i den nederste halvdel. Andre i den øverste halvdel får jævnt færre point i forhold til deres placering. I en 20 personers turnering vil følgende point således blive uddelt:

1000, 900, 800, 700, 600, 500, 400, 300, 200, 100, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0.

Det svarer til 1000 - (2000/N)*(p-1) hvor N er antal deltagere i turneringen og p er personens placering. Bliver man f.eks. nummer 5 i en 20 personers turnering får man 1000 - (2000/20)*(5-1) = 600 point.

Pointene for de 3 turneringer summeres og dem med højest sum kvalificeres. Ved ligestilling kvalificeres den med højest score i en enkelt turnering og ved fortsat ligestilling den der ligger højest på ratinglisten efter den sidste turnering.

Bestyrelsen kan til hver turnering udpege en turneringsleder. En turneringsleder der ikke deltager i turneringen, eller deltager men på forhånd har valgt at hans resultat i turneringen ikke tæller, får som kompensation et antal point svarende til gennemsnittet af de turneringer vedkommende ikke er turneringsleder i (her tæller turneringer der ikke er deltaget i stadig med som givende 0 point).


Opdateret 2009-11-29
Muyten